
Endodontsko zdravljenje
V naši kliniki menimo, da je naraven zob boljši kot implantat. Zato vlagamo v znanje in najnovejšo tehnologijo pri zdravljenju zob. Pri čim trajnejšem ohranjanju naravnih zob nam je v pomoč operativni mikroskop, ultrazvočna in laserska tehnika razkuževanja kanalov ter uporaba Ni-Ti strojnih igel.
Endodontsko zdravljenje ali zdravljenje granulomov izvedemo, ko pride do vnetja ali odmrtja pulpe, to je prostora znotraj zoba, kjer so živci in žile. Razlog za vnetje ali odmrtje pulpe je največkrat globok karies, poškodba zoba ali protetično brušenje. Zob lahko odmre čisto »potiho«, brez karakterističnih simptomov kot so bolečina, občutljivost zoba na hladno ali toplo, bolečina na ugriz, oteklina ali gnojenje v področju vršička korenine.
Preberite si več o postopku zdravljenja granulomov oziroma endodotskega zdravljenja.
- Kolikokrat je potrebno obiskati zobozdravnika za uspešno endodontsko zdravljenje enega zoba?
Največkrat zob endodontsko zdravimo v treh sejah, pri čemer zadnjo sejo predstavlja endodontska polnitev. Če tako ocenimo in je zob asimptomatski, je endodonstko zdravljenje lahko izvedeno tudi v dveh sejah. Po končanem endodontskem zdravljenju je zob potrebno še dokončno konzervativno (z zalivko ali onlayem) ali protetično oskrbeti.
- Če ima zob več korenin, ali se zdravi po ena korenina na obisk ali vse hkrati?
Vedno zdravimo vse korenine oz. koreninske kanale hkrati, saj so med seboj povezani v korenisnki sistem.
- Ali je bolje izpuliti bolan zob in se odločiti za implantat ali zob poskušati pozdraviti?
Pri nas smo prepričani, da je lasten zob najboljši "implantat", saj je najbolj biokompatibilen s človekovimi tkivi. Zob na začetku pregledamo in s pomočjo rentgenske slike ocenimo uspešnost endodontskega zdravljenja tega zoba. Če ima zob zelo slabo ali celo brezupno prognozo, ga ekstrahiramo in nato nadomestimo z implantatom ali mostičkom.
- Ali se v primeru počene korenine zoba tudi izvaja endodontsko zdravljenje?
Odvisno od poteka oziroma lokacije poke. Če sta ti "ugodni", lahko zob ob pomoči dodatnega posega endodontsko zdravimo. Če ima zob več korenin, lahko počeno odstranimo, nepoškodovano pa normalno endodontsko zdravimo. Če ima zob vertikalno poko korenine, ga ne moremo zdraviti, ampak potrebuje ekstrakcijo.
- Ali je postopek endodontskega zdravljenja boleč?
V primeru nepopolnega odmrtja zobne pulpe bi endodontsko zdravljenje lahko bilo boleče, vendar v takih primerih uporabimo lokalno anestezijo in se bolečini tako izognemo.
- Kdaj se je pametno (smiselno) odločiti za endodontsko zdravljenje zoba?
Vedno, kadar je zob mrtev oziroma v fazi odmiranja in pričakujemo, da bo endodontsko zdravljenje mogoče izvesti brez večjih komplikacij in z relativno visoko uspešnostjo.
- V koliko odstotkih je endodontsko zdravljenje uspešno?
Epidemiološke študije so pokazale, da je uspešnost primarnega endodontskega zdravljenja več kot 90-odstotna, kadar pa je vnetje napredovalo v okolno kost, pa več kot 80-odstotna. Ponovno endodontsko zdravljenje ima približno 10 odstotkov nižjo uspešnost kot primarno endodontsko zdravljenje.
- Koliko let lahko pričakujem, da bom ohranil zob v ustih po uspešnem endodontskem zdravljenju?
Odvisno od stanja zoba, torej od napredovalosti vnetja zoba, ki ga zdravimo, in morebitnih ovir oziroma komplikacij, ki so v preteklosti ali pa sedaj otežujejo popolno endodontsko zdravljenje. V nekih normalnih pogojih pa pacient lahko pričakuje, da bo zdravljen zob v ustih ohranil tudi desetletja.